Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Symbolika "cesarskiego" pawia
Wstęp > Symbolika "cesarskiego" pawia
Paw jest ptakiem pierwotnie sprowadzonym do Europy z Dalekiego Wschodu, a głęboko czczonym przez starożytnych. Istnieje przekaz, który mówi, że Aleksander Wielki ujrzawszy pawie po raz pierwszy w Indiach, był tak zachwycony pięknem i ubarwieniem ich upierzenia, że zabronił zabijania tych ptaków pod groźbą najcięższych kar.

Rzymianie nie byli jednak aż tak skrupulatni, preparując z pawi posiłki podczas organizowania ceremonialnych festiwali i oferując ogromne sumy pieniężne za jaja tych ptaków.

W ich mitologii paw był związany z historią Argusa, któremu bogini Junona powierzyła opiekę nad ulubienicą Jupitera - Io. Jednakże Merkury zdołał go najpierw uśpić, a następnie zabić, po czym Junona zamieniła Argosa właśnie w pawia, otaczając tego ptaka szczególną protekcją.

Skutkiem tego Rzymianie nadali pawiowi nazwę "Junonia Avis" i od tej pory jego wizerunek widnieje na jednych monetach jako symbol towarzysza Junony Reginy, na innych jako symbol uświęcenia cesarskiej żony.

Pawia u stóp Junony można zaobserwować na monetach Trajana, Antoninusa Piusa, obu Faustyn, Lucilli, Crispiny, Scantilli, Julii Domny i Julii Mamaei:



Na jednym z denarów Faustyny I widzimy pawia stojącego przed tronem Junony, o który oparte jest berło:



Z kolei jeden z rewersów Faustyny II ukazuje postać Junony karmiącej pawia z patery:



Paw był także symbolem małżeńskiej zgody, gdyż Junona objęła opieką pary małżeńskie. Pojawia się on na denarze Domicji, żony Domicjana, z inskrypcją na rewersie CONCORDIA AVGVST:



Jak już wcześniej wspomniałam paw symbolizował na monetach konsekrację cesarzowej po jej śmierci. Nigdy natomiast nie był symbolem uświęcenia cesarza, choć orzeł, który symoblizuje wyniesienie władcy do godności świętego, pojawia się także na monetach z inskrypcją "CONSECRATIO" niektórych cesarskich żon, jak Plotina, Marcjana, Sabina:



i Faustyna I:


Tak więc, jak orzeł symbolizował CONSECRATIO cesarza, tak paw symbolizował CONSECRATIO cesarskiej żony. Czasem jest to jego wizerunek z rozpostartym ogonem:





czasem ze złożonym:


a czasem obserwujemy na rewersie lecącego pawia z figurką kobiety na "grzbiecie" - co symbolizować miało duszę zmarłej cesarzowej ulatującą w niebiosa. Ten wizerunek można ujrzeć na monetach obu Faustyn, Julii Domny i Julii Maesy:

 

Zdjęcia pochodzą z witryny www.wildwinds.com


Personifikacje

rzymskich cnót

na rewersach

denarów

okresu pryncypatu